+48 513 253 253 biuro@mega-tech.com.pl

Jak wygenerować JPK

Jak wygenerować JPK

Pomoc - Raporty i analizy | 0 komentarzy

Firma MEGA-TECH oczywiście wyszła naprzeciw potrzebom klientów i dostosowała swoje programy do zmieniających się przepisów. W najnowszych wersjach programu można generować Jednolity Plik Kontrolny. Wystarczy wejść w Zestawienia/Analizy -> zakładka e-Kontrola podatkowa (JPK). Dalej klikamy ‘Generuj’, nadajemy nazwę pliku i wybieramy typ.

Program do fakturowania z JPK Faktura Small Business to oprogramowanie, w którym można generować plik dla faktur VAT JPK_FA, JPK_VAT, czyli zestawienie faktur sprzedaży (od 01.10.2020 zastapi go nowy plik JPK_V7), a w wersji HANDEL dodatkowo JPK_VAT dla dokumentów zakupu oraz dla magazynu, czyli JPK_MAG. Musimy wybrać także Urząd skarbowy, pod który podlega firma oraz okres, za który chcemy wygenerować zestawienie. Po zapisaniu taki plik przekazujemy księgowej, która ewentualnie dołącza pliki innych struktur i przesyła do Urzędu skarbowego.

Czego dotyczy JPK_VAT (od 01.10.2020 nowy plik JPK_v7)?

JPK_VAT dotyczy ewidencji sprzedaży i zakupów (zakupów tylko w wersji HANDEL). Właśnie ten plik jest obowiązkowy dla wszystkich płatników VAT od stycznia 2018 roku. Plik JPK_VAT obowiązuje do 30.09.2020.

Od 01.10.2020 plik JPK _VAT zastąpi go nowy plik JPK_v7. Nasze programy do fakturowania zostały przygotowane na wprowadzone zmiany w regulacjach. Już teraz użytkownik może pobrać najnowszą wersję testową i wybierając Zestawienia/Analizy -> zakładka e-Kontrola podatkowa (JPK) wybrać z menu „Generuj JPK_v7”. Nowy plik JPK_V7 będzie składał się z częśći ewidencyjnej oraz deklaracji VAT. Dodatkowo na sprzedawcę został nałożony obowiązek oznaczania w pliku JPK_V7 grup towarów oraz usług wrażliwych poprzez zastosowanie odpowiedniego oznaczenia GTU (w naszych programach do fakturowania została już dodana obsługa kodów GTU). Ponad to wprowadzono dodatkowe oznaczenia dla transkacji, które zostały objęte szczególną procedurą rozliczania podatku VAT. Użytkownik Faktura Small Business i Faktura Small Business Handel w wersji testowej ma możliwośći oznaczania faktur jakim procedurą do JPK podlega.

JPK V7

Czego dotyczy JPK_FA?

JPK_FA dotyczy dokumentów sprzedaży spełniających wymogi faktury. Wygenerowany plik obejmuje takie dane z faktur jak:

  • stawki podatku
  • informację o rodzaju faktury: VAT, korekta, zaliczkowa i pozostałe oraz datę wystawienia, numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy, kwotę podatku i należności itp.
  • szczegółowe pozycje faktury

Czego dotyczy JPK_MAG?

JPK_MAG jest generowany na podstawie dokumentów magazynowych: PZ, WZ.

Jeśli posiadasz program do wystawiania faktur JPK Faktura Small Business lub FSB HANDEL nie musisz martwić się o generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jeśli nie posiadasz programu do faktur generującego JPK, zapoznaj się z ofertą firmy MEGA-TECH już dziś:

Program do fakturowania – Faktura Small Business
Program do wystawiania faktur z magazynem – Faktura Small Business Handel

Inne podobne tematy

Brak możliwości zapisania dokumentu

Problemem jest jedna z aktualizacji systemu operacyjnego o numerze KB4484127 (office 2007/2010) lub KB4484119 (office 2013) lub KB4484113 (office 2016), Microsoft przekonuje, że wie o istnieniu problemu i jest w trakcie usuwania jego skutków. Na chwilę obecną...

Jak wpisać PESEL do faktury?

Wpisanie numeru PESEL do faktury jest możliwe jeżeli faktura została już zapisana w programie oraz bezpośrednio z poziomu tworzenia nowej faktury. Jak wpisać PESEL do faktury? Wystarczy w polu "Dane nabywcy" wybrać z rozwijanej listy "PESEL" i w polu obok wpisać...

Recenzja użytkownika
4.95 (1800 votes)