Faktura korekta
Faktura Korekta – czym jest?
Fakturę korygującą znana także jako faktura korekta jest wystawiana przez sprzedawcę. Co ważne, korekcie podlegają błędy, które wynikają z niewłaściwego wskazania ilości, wysokości kwot oraz podatku na fakturze. Często wystawiana jest korekta faktury, gdy zostanie udzielony rabat, nastąpi zmiana podstawy opodatkowania lub zwrot towarów.
Co podlega korekcie?
Szczegółowe sytuacja, w których przedsiębiorca musi wystawić dokument jakim jest faktura korygująca zostały określone przez art. 106j ust. 1 Ustawy o VAT. Zgodnie z nim korekta faktury wystąpi gdy wystaiona została już faktura VAT i następnie:
- zwrócono podatnikowi towary i opakowania,
- udzielono opustów i obniżek cen (po dokonaniu sprzedaży),
- zwróciono nabywcy całość bądź część zapłaty,
- podwyższono cenę bądź stwierdzono pomyłkę w cenie, kwocie podatku, stawce lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury,
- udzielono obniżki ceny w formie rabatu z powodu wcześniejszej zapłaty.
Kiedy wystawić fakturę korektę?
Fakturę korygującą należy wystawić niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia, które skutkowało koniecznością jej sporządzenia. Upływ przedawnienia zobowiązania podatkowego to obecnie 5 lat (liczone od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin zapłaty podatku), który ostatecznie wyznacza maksymalny termin wystawianie tego rodzaju dokumentu.
Jakie dane zawiera korekta faktury?
Zgodnie z art. 106j ust. 2 Ustawy o VAT korekta powinna zawierać takie elementy jak:
- wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” lub wyraz „KOREKTA”,
- kolejny numer i datę jej wystawienia,
- dane widoczne na fakturze, której dotyczy faktura korekta określone w art. 106e elementy faktury ust. 1 pkt 1-6 ustawy oraz nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą,
- wskazanie przyczyny robionej korekty,
- gdy korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania bądź kwoty podatku należnego wówczas odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania bądź kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej, w innych przypadkach prawidłową treść korygowanych pozycji.
- powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielana obniżka bądź opust,
- nie musi zawierać danych określonych w art. 106e elementy faktury ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy a także nazwy (rodzaju) towaru bądź usługi objętych korektą.
Faktura korygująca a program do wystawiania faktur
Nasz program do fakturowania Faktura Small Business czy Faktura Small Business Handel (rozbudowana wersja z magazynwem) przygotowany jest do wystawiania faktury korygującej. Wskazujemy przede wszystkim m.in. pozycje z dokumentu, do którego wystawiana jest korekta faktury, pozycje po korekcie, uwagi czy przyczynę korekty. Na chwilę obecną w naszym programie do fakturowania nie ma możliwości dokonywania korekty kursu walut. Rozwiązaniem jest przygotowaniu faktury korygującej która wyzeruje wartości oraz wystawianie nowej faktury.
Karekta faktury w naszych programach Faktura Small Business i Faktura Small Business Handel jest szybka i prosta. Zapraszamy do przetestowania naszych programów i sprawdzenia korygowania faktury w praktyce.
Faktura korygująca a nota korygująca – jakie są różnice?
Poznaj różnice pomiędzy fakturą korygującą a notą: https://www.mega-tech.com.pl/faktura-a-nota-korygujaca-roznice/.
Wypróbuj nasz program do faktur już teraz!
Zacznij korzystać z naszych programów i dołącz do zadowolonych klientów.