Nowelizacja ustawy o VAT
Sejm uchwalił 19.07.2019 nowelizację ustawy o VAT. Zmiany dotyczą wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności tzw. split payment w branżach szczególnie narażonych na wyłudzenia VAT i wprowadzenia matrycy stawek VAT dla niektórych produktów.
Część modyfikacji zapowiadana była w projektach zmian do ustawy. Pisaliśmy o zmianach w dwóch artykułach:
Nowe terminy
Uchwalona nowelizacja zakłada nowe terminy wejścia w życie zmian. Obowiązkowy split payment, nowe stawki VAT dla niektórych towarów i usług (e-praca, e-booki) oraz WIS (Wiążąca Informacja Stawkowa) zaczną obowiązywać od 01.11.2019. Kluczowe zmiany odnoszące się do nowej matrycy stawek VAT zaczęłyby obowiązywać od 01.04.2020.
Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP)
Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności od 01.11.2019 będzie odnosił się do świadczenia usług i dostaw towarów, które aktualnie są objęte solidarną odpowiedzialnością i odwrotnym obciążeniem. Są to produkty takie jak np.:
- metale nieszlachetne (miedź),
- metale szlachetne (srebro, złoto),
- paliwa,
- odpady,
- złom,
- stal i wyroby stalowe,
- tablety,
- konsole,
- węgiel i produkty węglowe.
Produkty i usługi podlegające MPP są ujęte w załączniku do ustawy o VAT. Obowiązkowy split payment obejmie faktury, których wartość brutto przekroczy kwotę 15 000 zł lub jej równowartość. Środki zgromadzone na rachunku VAT wykorzystywanym podczas mechanizmu podzielnej płatności będą mogły być przeznaczone poza VAT na inne daniny takie jak: akcyzę, zło, VAT od importu, podatek dochodowy czy ZUS. Faktura, która nie będzie oznaczona informację, że ze względu na przedmiot transakcji powinna być opłacona z użyciem MPP, będzie groziła 30% sankcją wartości podatku wskazanego na fakturze.
Nowa matryca stawek VAT
Nowa matryca VAT wywołała wiele kontrowersji. Ostatecznie zdecydowano o pozostawieniu stawki 5% na napoje bezalkoholowe, w których składzie surowcowym występuję co najmniej 20% soku owocowo-warzywnego, owocowego lub warzywnego.
Obniżeniem stawek VAT miałyby zostać objęte produkty takie jak np.:
- owoce tropikalne i cytrusowe,
- pieczywo,
- ciastka,
- książki,
- gazety,
- czasopisma,
- e-praca,
- e-booki,
- zupy,
- buliony,
- żywność homogenizowana i dietetyczna,
- musztarda,
- słodka papryka,
- żywność dla małych dzieci i niemowląt,
- smoczki,
- foteliki samochodowe.
Podwyższeniem stawek VAT mogą zostać objęte produkty typu np:
- przyprawy nieprzetworzone,
- lód będący w użyciu w celach spożywczych lub innych chłodniczych,
- bezkręgowce wodne,
- mięczaki,
- homary,
- ośmiornice.