Kasa fiskalna a drukarka fiskalna

Przedsiębiorcy często używają zamiennie pojęcia kasy fiskalnej i drukarki fiskalnej. Pomimo, że przeznaczenie obu urządzeń jest podobne to jednak są to dwa odmienne narzędzia. 

Kierując się wyborem urządzenia do fiskalizacji przedsiębiorca powinien przede wszystkim mieć na uwadze takie kwestie jak:

  1. skala działaności, jaką zamierza prowadzić,
  2. perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa,
  3. ilość zatrudnionych osób czy
  4. ilość sprzedanych towarów bądź świadczonych usług.

Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – czym się charakteryzują? Jakie są różnice? Poniżej więcej szczegółów.

Kasa fiskalna – co to jest? Jakie ma zalety?

Kasa fiskalna to urządzenie, które może działać samodzielnie. Przedsiębiorca, który posługuje się kasą fiskalną może rejestrować sprzedaż oraz wystawiać paragony bezpośrednio z poziomu urządzenia. Baza wszystkich towarów i usług dostępna jest wewnątrz urządzenia. Przeznaczeniem kasy fiskalnej jest wystawianie paragonów fiskalnych w celu udokumentowania przeprowadzonej sprzedaży detalicznej. Do obsługi urządzenia jakim jest kasa fiskalna potrzebna jest jedna osoba. Może to być właściciel firmy, pracownik, czy kasjer.

Kasa fiskalna to urządzenie, które z pewnością sprawdzi się w małych firmach, które nie myślą o szybkim rozwoju na szeroką skalę oraz posiadają stosunkowo niedużą ilość towarów i oferowanych usług. Jest to również rozwiązanie tańsze w porównaniu z drukarką fiskalną. 

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze przepisy odnoszące się do kas fiskalnych online. Nowe urządzenia są wprowadzone w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Kasa online pozwoli bowiem organom podatkowych przeprowadzać elektroniczne kontrole. Pierwsza grupa przedsiębiorców (warsztaty samochodowe oraz stacje paliw) zobowiązana jest do stosowania kas już od 01.01.2020. Docelowo do stycznia 2023 wszyscy przedsiębiorcy będą musili być zaopatrzeni w kasy fiskalne online, zastępujące stare kasy rejestrujące. Nowe urządzenia mają na celu gromadzenie większej ilości danych takich jak wystawione paragony fiskalne, raporty dobowe oraz dokumenty niefiskalne oraz informacje o dokonanych przeglądach. 

Drukarka fiskalna – czym jest i jakie są plusy jej posiadania?

Drukarka fiskalna to urządzenie, które również służy do fiskalizacji. Aby jednak prawidłowo funkcjonowała wymagane jest podłączenie drukarki do komputera i skonfigurowanej jej z właściwym programem do wystawiania faktur. Takie połączenie pozwala uzyskać więcej danych analitycznych o sprzedaży oraz zarządzać nimi z poziomu podłączone programu fakturującego. Pomimo wyższych kosztów związanych z zakupem drukarki fiskalnej w porównaniu z kasą, cechuje się ona większymi funkcjonalnościami. Drukarka fiskalna pozwoli bowiem na podgląd stanów magazynowych. Sprawdzi się zatem w przedsiębiorstwach, które chcą się rozwijać i posiadają szeroką ofertę towarów oraz usług. To nowoczesne urządzenie, które znacznie ułatwia pracę w przedsiębiorstwie.

Nasze programy do fakturowania współpracują z takimi drukarkami fiskalnymi jak: 

  • PosNET (oraz innych firm wspierających protokół posnet, np. Novitus)
  • Innova
  • Elzab

Zapraszamy do przetestowania wszystkich funkcjonalności programów Faktura Small Business Standard i Faktura Small Business Pro. Testowa wersja programów dostępna jest na stronie: https://www.mega-tech.com.pl

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 21.01.2020

Kasa fiskalna a drukarka fiskalna