JPK_VDEK

Czym jest nowy Jednolity Plik Kontrolny?

Czym jest nowy plik JPK_VDEK, który ma zastąpić obecnie obowiązujące pliki JPK_V7M i JPK_V7K? W skrócie jest to nowy Jednolity Plik Kontrolny mający zastąpić deklaracje VAT i JPK_VAT. Według Ministerstwa Finansów dla przedsiębiorców ma oznaczać to mniej obowiązków związanych z fiskusem, czyli kolejne uproszczenie systemu podatkowego. Czy rzeczywiście tak będzie?

Przyczyny wprowadzenia nowego pliku

Poza wymienionym uproszczeniem systemu podatkowego wprowadzenie JPK_VDEK ma być kontynuacją uszczelniania tzw. luki podatkowej. Jednak w zamyśle Ministerstwa finansów główną przyczyną pojawiania się JPK_VDEK jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorców. Od 2018 r. podatnicy składający deklarację VAT-7 zostali pozbawienie możliwości dostarczenia jej w formie papierowej. Jednocześnie na czynnych podatników nałożono przymus wysyłania co miesiąc pliku JPK_VAT co wygenerowało wiele formalności. JPK_VDEK ma ograniczyć te formalności do minimum.

Różnice pomiędzy JPK_VAT, JPK_VDEK a deklaracją VAT

Na chwilę obecną przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT zobowiązani są do wysłania VAT-7 lub VAT-7K oraz Jednolitych Plików Kontrolnych JPK_VAT. Ten plik nawet jeżeli rozliczenia są kwartalne należy wysłać co miesiąc. Również przedsiębiorcy biorący udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych w miesiącach występowania takiej transakcji zobowiązani są do wysłania VAT-EU. Nowy plik JPK spowoduje, że wszystkie informacje za równo z VAT-7 jak i JPK_VAT znajdą się w jednym pliku.

Wszystko w jednym pliku

Jako że Plik JPK_VDEK będzie zawierał i VAT-7 oraz JPK_VAT zostanie uproszczona procedura związana z rozliczeniem z fiskusem. Sposób wysyłki zostanie zachowany tak jak jest to w przypadku JPK_VAT.  Dzięki temu podatnicy będą mogli zawrzeć wszelkie potrzebne informacje w jednym dokumencie.’

JPK_VDEK – od kiedy?

Na razie termin wprowadzania pliku JPK_VDEK nie jest dokładnie określony i często przesuwany. Początkowo miał być wprowadzony od 01.07.2020, ale według wielu źródeł ten termin zostanie przesunięty na październik 2020. Strona Ministerstwa Finansów na razie nie podaje, żadnych informacji na ten temat.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 04.06.2020

jpk_vdek