Jaki program do faktur?

Jaki dobry program do wystawiania faktur dla małej firmy na rok 2023?

Przedsiębiorcy otwierający własną działalność bądź już prowadzący własny biznes często zadają sobie podstawowe pytanie co mogą zrobić w kierunku rozwoju prowadzonej działalności? Kluczowy staje się wówczas wybór właściwego narzędzia, które uprości codzienną pracę i pozwoli zaoszczędzić cenny czas, czyli dobrego systemu do fakturowaniaJak wybrać prosty program do fakturowania? Czym powinien odznaczać się najlepszy program do fakturowania w firmie? Więcej poniżej.

Jakimi zaletami powinien odznaczać się dobry program do fakturowania?

Fakturowanie nie powinno kojarzyć się ze żmudnym obowiązkami biurowymi i księgowymi. Obowiązek rejestracji sprzedaży usług lub towarów, wystawiania faktur, paragonów, bywa często bardzo czasochłonny. Warto wówczas pomyśleć nad zainwestowaniem w odpowiedni i prosty program do wystawiania faktur, który przyśpieszy cały proces i wpłynie na rozwój prowadzonej firmy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry i prosty program do wystawiania faktur? Jaki program do fakturowania i magazynu wybrać? Przede wszystkim taki system do fakturowania powinien:

  • być prosty i intuicyjny w obsłudze, zarówno dla właściciela firmy jak osób z nim współpracujących, które na co dzień dbają o obsługę klienta, zawierają z nim różnego rodzaju transakcje,
  • umożliwić samodzielne wystawienie różnych dokumentów księgowych, np. faktur proforma, faktur zaliczkowych i końcowych, faktur korygujących czy paragonów fiskalnych, oprócz wersji papierowej, również elektronicznej w celu wysyłki e-faktury do klienta, który jest zainteresowany takim rozwiązaniem,
  • weryfikować stan magazynu,
  • analizować sprzedawalność towarów,
  • umożliwić pobranie na podstawie numeru NIP firmy danych kontrahenta z Głównego Urzędu Statystycznego,
  • dać możliwość prowadzenia filtrowanej kartoteki klientów towarów i usług,
  • mieć opcję naliczania rabatów i wystawiania faktur cyklicznych,
  • być zaprogramowany w sposób umożliwiający użytkownikowi indywidualne dostosowanie do własnych potrzeb przez chociażby możliwość ustawienia własnej czcionki, logo, stopki, przypisania wystawcy do dokumentu czy wybór preferowanej formy i waluty płatności,
  • być zgodny z aktualnymi przepisami i urzędowymi wymaganiami, m.in. umożliwić wystawienie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_V7, JPK_FA, JPK_MAG), oznaczać procedury dla JPK czy kody GTU, a także
  • bezpiecznie przechowywać i archiwizować dane, w celu uchronienia ich przed potencjalną utratą.

Faktura Small Business Lite, Faktura Small Business Standard i Faktura Small Business Pro

Zarówno program do fakturowania Faktura Small Business Lite jaki Faktura Small Business Standard i program do wystawiania faktur z magazynem Faktura Small Business Pro zostały przygotowane w oparciu o wskazane oczekiwania. Oprogramowania te są stale rozwijane i dostosowywane do zmieniających się przepisów za sprawą darmowej aktualizacji. Czym jeszcze charakteryzują się te programy do fakturowania i magazynu?

Faktura Small Business Lite to najsprostsza wersja programu do fakturowania. Można z jego pomocą wystawić podstawowe faktury takiej jak: faktura VAT, proforma, korekta, zaliczkowa, końcowa uproszczona i więcej. Program pozwala spersonalizować wygląd wystawianych dokumentów (dodać własne logo i pieczątkę). Użytkownik wyszuka kontrahentów w CEIDG po wpisaniu numeru NIP klienta, doda na fakturach własne notatki i uwagi, przygotouje kartotekę klientów, towarów i usług.

Faktura Small Business Standard jest łatwym w obsłudze programem skierowanym głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwala on w prosty sposób wystawić dokumenty potwierdzające zawarcie transakcji kupna sprzedaży bądź też przygotowanie indywidualnej oferty/zamówienia dla klienta. Ten prosty program do fakturowania umożliwia również stworzenie cennika. Zarówno oferty/ zamówienia, czy też cennik mogą być przesłane w wersji elektronicznej do klienta. Dzięki tym rozwiązaniom kontrahent w dogodny sposób bez wychodzenia z domu może otrzymać pełne informacje dotyczące zamówienia bądź cen interesujących go produktów.

Faktura Small Business Pro został wzbogacony o opcję magazynu. Oprócz podstawowych funkcji ten prosty program do wystawiania faktur zawiera także możliwości weryfikacji stanów magazynowych, co jest dużym ułatwieniem podczas pracy z dużą ilością produktów.

Oba programy (FSB Standard i FSB Pro) zawierają moduł pozwalający na wygenerowania JPK, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców rozliczających się z VAT, na których ciąży obowiązek wysyłki dokumentu do Ministerstwa Finansów. Dodatkowo programy pozwalają na komunikację z działem księgowym poprzez export wystawionych dokumentów do programów takich jak: Buchalter, Comarch Optima, Enova365, Raks, Ramzes, Subiekt, Symfonia, Sz@rk, i WAPRO.

Powyższe trzy propozycje programów do fakturowania są skierowane dla osób będących czynnymi płatnikami VAT, jak i tych, którzy nie są do tej grupy zaliczani, czyli firm zwolnionych z VAT. Oprogramowania dają więc możliwość wystawienia faktury bez VAT oraz w przypadku stania się płatnikiem VAT również faktury z VAT. Użytkownicy programów oprócz powyższych funkcjonalności mogą liczyć na telefoniczną bądź mailową pomoc techniczną w zakresie obsługiwanych programów.

Dobór właściwego systemu do fakturowania jest kluczowy szczególnie na samym początku rozpoczętej działalności. To wówczas podjęte decyzje rzutują na dalsze etapy rozwoju firmy. Rok 2023 to dobry moment aby pomyśleć o rozwiązaniach, które są nieskomplikowane i dostosowane do zmieniających się wymagań nakładanych na przedsiębiorców.

Przydatne linki:

Funkcje prostego programu do faktur Faktura Small Business Lite

Funkcje programu do fakturowania Faktura Small Business Standard

Funkcje programu do wystawiania faktur Faktura Small Business Pro

Pomoc techniczna

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

jaki program do faktur