+48 513 253 253 biuro@mega-tech.com.pl

Faktura Proforma

Faktura proforma – co to jest? Podstawowe cechy dokumentu

Faktura proforma jest dokumentem niezaliczanym do dokumentów księgowych. Proforma z wyglądu przypomina zwykłą fakturę VAT. Wystawca proformy wypełnia więc pola te same co w przypadku wystawiania faktury VAT, czyli na dokumencie znajdą się takie pozycje jak:

  • informacja „faktura proforma”,
  • data oraz numer wystawianego dokumentu,
  • informacje o sprzedawcy i nabywcy,
  • nazwa towaru bądź usługi,
  • cena jednostkowa netto, wartość netto oraz wartość brutto towaru bądź usługi,
  • stawka i kwota podatku VAT,
  • podsumowanie kwot,
  • podpis wystawcy.

W odróżnieniu do zwykłego i zarazem najpopularniejszego rodzaju faktury (VAT), proformę wyróżnia m.in. opatrzenie zwrotem FAKTURA PROFORMA lub zbliżonym. Dokument ten ma służyć potwierdzeniu zawarcia transakcji pomiędzy sprzedawcą i nabywcą. Forma taka jest popularna szczególnie, gdy nasz kontrahent nabywa od nas produkt i jednocześnie jest osobą fizyczną zwolnioną z VAT.

Faktura proforma a VAT

Wystawienie proformy nie przyczynia się w żaden sposób do powstania jakichkolwiek skutków podatkowych i księgowych, o których mowa w Ustawie o VAT, więc oficjalnie nie jest uznawana za dokument księgowy. Przedsiębiorca, który wystawi fakturę proformę lub ją otrzyma nie rozliczenia na jej podstawie podatku VAT. Nie ma więc konieczności zapłaty podatku VAT ani też obowiązku realizacji płatności z jej tytułu.

Wystawienie faktury proforma nie stanowi również kosztu ani przychodu. Proforma nie jest księgowana w KPiR (KsiędzePrzychodów i Rozchodów).

Termin wystawienia faktury proforma

Należy pamiętać, że proforma wystawiana jest zawsze przed otrzymaniem zapłaty od kontrahenta. Gdy płatność już nastąpiła nie jest możliwe wystawienie proformy.

Faktura proforma w programie do fakturowania

Nasze programy do faktur dają możliwość wystawienia takiej formy wraz z adnotacją, iż dokument ten nie stanowi faktury w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Wzór faktury proforma

Zastanawiasz się jak wystawić fakturę proforma? Poniżej faktura proforma wzór z programu do wystawiania faktur Faktura Small Business Handel.

faktura proforma

Wypróbuj nasz program do faktur już teraz!

Zacznij korzystać z naszych programów i dołącz do zadowolonych klientów.

.
.