Jak przejść z wersji lokalnej na wersję sieciową?

Jak przejść z wersji lokalnej na wersję sieciową?

Pomoc - Wersja sieciowa | 0 komentarzy

Jeżeli potrzebujemy aby praca z naszym programem do wystawiania faktur odbywała się jednocześnie na kilku stanowiskach to wersja sieciowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Do wersji sieciowej niezbędny jest serwer i tutaj mamy dwie możliwości:

1. Serwerem jest jeden z komputerów w firmie.
2. Serwer zewnętrzny.

1. Jeżeli chcielibyśmy aby serwerem był jeden komputer w firmie musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim aby wszystkie stanowiska mogły pracować w wersji sieciowej to komputer który jest serwerem musi być koniecznie włączony. Drugą niedogodnością jest to, że wszystkie komputery muszą znajdować się w tej samej sieci Wi-fi lub LAN. I ostatnią rzeczą o której należy pamiętać jest to, że jeżeli komputer który jest serwerem przestanie działać (uszkodzi się dysk, spali płyta główna czy będziemy zmuszeni przeinstalować system) nie będzie możliwości korzystania z programu co może wstrzymać pracę w firmie na kilka/kilkanaście godzin.

Jeżeli mimo wszystko chcemy używać tego typu wersji sieciowej pierwszym krokiem jest zainstalowanie serwera. W tym celu pobieramy instalator i podczas instalacji wybieramy opcję ten komputer będzie serwerem“. Po instalacji serwera, wchodzimy w “narzędzia” i klikamy na “migracja danych pomiędzy bazami“. W tym oknie wypełniamy parametry serwera (uzyskane podczas instalacji), wybieramy plik accessowy “baza.mdb” i wciskamy “lokalna –> sieciowa“. Po migracji wchodzimy ponownie w “narzędzia” ale tym razem klikamy na “konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL“. Tutaj wpisujemy wszystkie dane i klikamy na “podłącz do bazy“. Nasz program uruchomi się ponownie ale już będzie połączony z wcześniej zainstalowanym serwerem. Teraz pozostaje nam skonfigurować pozostałe stanowiska. Na każdym z nich wchodzimy w “narzędzia” i klikamy “konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL“. W polu nazwa serwera wpisujemy nazwę komputera na którym jest zainstalowany serwer. Po uzupełnieniu pozostałych pól klikamy na “podłącz do bazy“. Program uruchomi się ponownie podłączony do serwera. 

2. Wersja z serwerem zewnętrznym jest zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Pierwszym krokiem który powinniśmy uczynić jest zakup miejsca na serwerze. Cennik tutaj: https://www.mega-tech.com.pl/cennik/. Po instalacji serwera, wchodzimy w “narzędzia” i klikamy na “migracja danych pomiędzy bazami“. W tym oknie wypełniamy parametry serwera (wysłane na maila po zakupie miejsca na serwerze), wybieramy plik accessowy “baza.mdb” i wciskamy “lokalna –> sieciowa“. Po migracji wchodzimy ponownie w “narzędzia” ale tym razem klikamy na “konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL“. Tutaj wpisujemy wszystkie dane i klikamy na “podłącz do bazy“. Nasz program uruchomi się ponownie ale już będzie połączony z serwerem. Teraz pozostaje nam skonfigurować pozostałe stanowiska. Na każdym z nich wchodzimy w “narzędzia” i klikamy “konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL“. Tam uzupełniamy wszystkie pola i klikamy na “podłącz do bazy“. 

Inne podobne tematy

KSeF – generowanie tokenów

W celu wysyłania dokumentów do Krajowego Systemu e-Faktur bezpośrednio z naszego programu, w pierwszej kolejności należy wygenerować tokeny. Została do tego stworzona platforma, która pozwala na nadawanie lub odbieranie uprawnień do korzystania z KSeF. UWAGA: Moduł...

Wysyłanie maili z programu przez Gmail

Ze względu na wprowadzenie przez Google w poczcie Gmail dodatkowych zabezpieczeń, nie będzie możliwości wysyłania dokumentów z programu za pomocą jedynie nazwy użytkownika i hasła. „Aby chronić Twoje konto, od 30 maja 2022 roku Google nie będzie już zezwalać na...