Centralna Baza Faktur – nowy system wymiany faktur od 2021 roku

Istnieją różne sposoby przekazania faktury kontrahentowi. Jednym z nich jest np. wysłanie dokumentu księgowego z programu do fakturowania do kontrahenta za pomocą wiadomości mailowej. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowym systemem, który umożliwiałby przekazywanie e-faktur. Zgodnie z zapowiedziami platforma ma ruszyć już w 2021 roku. Czy jest Centralna Baza Faktur? Szczegóły w artykule.

Co to jest Centralna Baza Faktur?

Centralna Baza Faktur to platforma, której głównym zadaniem będzie wymiana faktur pomiędzy przedsiębiorcami. System będzie pozwalał przysłać wystawione w programie do fakturowania faktury, które następnie pobierze zainteresowany kontrahent. Rozwiązanie na początku ma być dobrowolne, jednak zakłada się w późniejszym czasie jego obligatoryjność. 

Dostęp do platformy ma być zarówno z poziomu komputera jak i tabletu czy smartfona.

Kto zyska na nowym systemie?

Wprowadzenie Centralnej Bazy Faktur pozwoli mieć wgląd w przesłaną dokumentację nie tylko dedykowanym kontrahentom, ale i również organom podatkowym. Takie rozwiązanie może znacząco uprościć przeprowadzanie czynności sprawdzających i kontrolnych przez fiskus. Dodatkowo wprowadzenie platformy ma wyeliminować obowiązek wysyłania na żądanie urzędu pliki JPK_Faktura. Ponad to Centralna Baza Faktur pozwoli również zweryfikować numer rachunku sprzedawcy pod kątem jego widoczności na białej liście VAT. Sprzedawca z kolei będzie mógł w czasie rzeczywistym sprawdzić czy wystawiony przez niego dokument został pobrany przez kontrahenta. Możliwe że w przyszłości pobranie dokumentu pozwoli również na dokonanie płatności. 

Docelowo zakłada się że każdy podatnik będzie posiadał specjalne konto dla celów podatkowych. Takie rozwiązanie umożliwiłoby z pewnością załatwienie pewnych spraw podatkowych korzystając z Internetu. Do konta miałby wgląd dany przedsiębiorca, który zweryfikowałby z jego pomocą wszystkie przesłane jak i otrzymane od kontrahentów faktury. 

Bez wątpienia rozwiązanie to pozwoli organom podatkowym skontrolować wystawione i otrzymane przez przedsiębiorców faktury. System ten ma służyć również samym przedsiębiorcom. Istotne jest aby był on prostym i funkcjonalnym narzędziem, które pozwoli szybko o dowolnej porze i z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu sprawdzić wystawione i otrzymane faktury.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 16.09.2020

Centralna Baza Faktur