Zwolnienie dyscyplinarne – powody i konsekwencje
Podczas trwającego stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcom może dojść do różnych nieporozumień i sporów. Ich konsekwencją często jest rozwiązanie umowy o pracę. Zawarty stosunek pracy może być zakończony jednostronnie z zachowaniem obowiązującego w umowie terminu, za porozumieniem stron lub bez okresu wypowiedzenie np. gdy pracodawca rozwiązuje umowę z pracownikiem na skutek, tzw. zwolnienia dyscyplinarnego. Czym jest zwolnienie dyscyplinarne? Jakie mogą być przyczyny takiego zwolnienia a jakie konsekwencje? Wyjaśniamy w artykule.
Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika? Zwolnienie dyscyplinarne powody
Zwolnienie dyscyplinarne jest rozumiane często jako kara dla pracownika, która jest konsekwencją ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych bądź z powodu popełniania przestępstwa czy utraty ze swojej winy uprawnień do wykonywania danej pracy. Jeżeli pracodawca zwalnia pracownika w uwagi na popełnione przestępstwo to powinno być ono spełnione w sposób oczywisty bądź potwierdzone wyrokiem sądowym. Powodów do zwolnienia dyscyplinarnego może być wiele. Wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy czy jej specyfiki. Przykładem rażącego naruszenia obowiązków, które kwalifikują się do zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego może być np. złamanie zasad tajemnicy zawodowej, łamanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy wykonywanie pracy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie, jeżeli bez podania ważnego powodu porzuci pracę, zniszczy celowo mienie pracodawcy, sfałszuje swoje dokumenty, na podstawie których został przyjęty do pracy, dokona kradzieży. Przykładem pozbycia się uprawnień z własnej winy może być np. utrata prawa jazdy. Jeżeli pracownik straci prawo do kierowania pojazdami a wykonuje pracę kierowcy, wówczas nawet jeżeli nie doszło do popełnienia przestępstwa a wykroczenia, pracodawca może zastosować zwolnienie dyscyplinarne.
Zwolnienie dyscyplinarne konsekwencje. Jakie są skutki?
Oczywistym skutkiem zwolnienia dyscyplinarnego jest dla pracownika utrata zatrudnienia a tym samym pozbawienie się comiesięcznej pensji. Dla pracodawcy z kolei zwolnienie dyscyplinarne oznacza utratę pracownika i konieczność znalezienia zastępstwa. Taka sytuacja może wpłynąć na kondycję firmę, jeżeli pracownik pełnił w niej ważną funkcję np. kierowniczą, generował dużo transakcji czy realizował określone plany. Pracownik zwolniony dyscyplinarnie odczuwa skutki praktyczne, które zostają udokumentowane. Rozwiązanie dyscyplinarne z winy pracownika wskazane jest w świadectwie pracy. Podczas szukania kolejnego miejsca pracy przyszły zatrudniający może zwrócić na to uwagę i zdecydować, iż pomimo wysokich kwalifikacji kandydata nie będzie chciał nawiązać z nim współpracy. Zwolnienie dyscyplinarne oznacza dla pracownika również utratę prawa do odprawy jeżeli takowa mu przysługiwała. Rozwiązanie pracy z winy pracownika jest również utrudnieniem w uzyskaniu zasiłku w przypadku rejestracji jako osoba bezrobotna.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 25.11.2022