Zmiany w VAT w 2019 roku

Rok 2019 przyniesienie zmiany dla małych i średnich przedsiębiorców. Czego będą dotyczyć? Ministerstwo Finansów zapowiedziało już projekt zmian w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) czy chociażby wymianę kas fiskalnych.

Nowe kasy fiskalne on-line

Nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy prawo o miarach powoduje nałożenie na część przedsiębiorców obowiązku wymiany kas fiskalnych na tzw. kasy fiskalne on-line. W nowe urządzenia będą musieli zaopatrzyć się m.in. podatnicy, których działalność gospodarcza została uznana za narażaną na nadużycia, czyli np. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, wulkanizatorzy czy mechanicy. Procedura rozpoczyna się już w 2018 r. Każdy zobowiązany do wymiany przedsiębiorca musi:

1. nabyć nową kasę,

2. zgłosić kasę w urzędzie skarbowym,

3. zafiskalizować urządzenie, co nastąpi po pierwszym połączeniu z Centralnego Repozytorium Kas (CRK).

Dzięki temu z początkiem roku 2019 ewidencjonowanie sprzedaży będzie zgodne z obowiązującymi przepisami, czyli informacja o transakcji sprzedaży zostanie automatycznie wysłana do CRK Krajowej Administracji Skarbowej. Wymiana kas ma trwać do końca 2022r. Okres przejściowy wymiany kas dopuszcza możliwość korzystania z dwóch rodzajów kas „starego” i „on-line”. Docelowo kasy z zapisem kopii papierowym czy też elektronicznym mają być wycofane.

Rozbudowane JPK

Zmiany będą widoczne także w JPK. Zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i mikrofirmy, czy duże przedsiębiorstwa zobowiązane będą od 01.07.2019r. raportować na żądanie MF wszystkie pliki zebrane w ramach struktur JPK. Planuje się nową, rozbudowaną strukturę JPK, czyli wprowadzenie pliku JPK_VDEK, która miałabym zastąpić deklarację VAT. Rozszerzony plik JPK ma zawierać dane, które posłużą dogłębnej analizie i kontroli, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zabieg ma służyć także zniesieniu z podatników obowiązku wypełniania deklaracji VAT i tym samym uproszenie aktualnego systemu podatkowego. Podatnicy nie będą musieli dołączać do dokumentów załączników i wniosków, które występowały przy standardowej deklaracji.

Przykład:

* Rok 2018: podatnik składa deklarację VAT + plik JPK_VAT

* Rok 2019: podatnik składa jeden dokument JPK_VDEK.