Zmiany w ryczałcie 2021
Nowy rok 2021 przyniesienie ważne zmiany w ryczałcie, o których warto wiedzieć. Co się zmieni? Jak wyglądają nowe przepisy? Czy więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z tej formy opodatkowania prowadzonej działalności? Zmiany w ryczałcie 2021 – więcej w artykule.
Zmiany w ryczałcie od 01.01.2021 – uregulowanie prawne
Ustawa z dnia z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach dla ryczałtu.
Na pewno nic nie zmienia się w samej definicji ryczałtu. Pojęcie to jest formą opodatkowania osiąganych przez podatnika przychodów. Przy wyliczaniu wysokości podatku do zapłaty przedsiębiorca bierze pod uwagę konkretną stawkę podatku i według niej wylicza należność do Urzędu Skarbowego. Nie dokonuje się tutaj żadnych odliczeń poniesionych kosztów. Osiągnięty przychód pomniejszyć mogą tylko zapłacone składki ZUS.
Jakie zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych w roku 2021?
Nowelizacja ustawy o ryczałcie wprowadza m.in. modyfikację definicji wolnych zawodów. Zmiana jest korzystana dla przedsiębiorcy gdyż od 01.01.2021 więcej osób będzie mogło skorzystać z tej formy opodatkowania. Definicja poszerzona branż określanych jako wolne zawody obejmie pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście (nie będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zlecenia, o dzieło bądź innych umów o podobnym charakterze osób, jeżeli wykonują one czynności, które wiążą się z istotą danego zawodu) przez:
- lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii,
- techników dentystycznych,
- felczerów,
- położne,
- pielęgniarki,
- psychologów,
- fizjoterapeutów,
- tłumaczy,
- adwokatów,
- notariuszy,
- radców prawnych,
- architektów,
- inżynierów budownictwa,
- rzeczoznawców budowlanych,
- biegłych rewidentów,
- księgowych,
- agentów ubezpieczeniowych oraz oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
- brokerów reasekuracyjnych i ubezpieczeniowych,
- doradców podatkowych oraz restrukturyzacyjnych,
- maklerów papierów wartościowych,
- doradców inwestycyjnych,
- agentów firm inwestycyjnych,
- rzeczników patentowych oraz
- nauczycieli (zakres – świadczenie usług edukacyjnych, które polegają na udzielaniu lekcji na godziny
Zmiany w ryczałcie w 2021 roku to również nowa stawka, czyli 17 % (zamiast dotychczasowej 20%) dla przychodów osiąganych z wolnych zawodów oraz zmiana z 17% na 15% stawki dla przychodów osiąganych z usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy.
Najważniejszą zmianą jest nowy limit przychodów, które uprawniają podatnika do kwartalnego rozliczania się z ryczałtu. Kwota 250 000 euro została podwyższona aż 8-krotnie. Taka zmiana oznacza, że z ryczałtu będzie mogło skorzystać więcej podatników. Od 01.01.2021 kwartalnie z ryczałtu będzie można się rozliczyć osiągając przychody w poprzednim roku podatkowym nieprzewyższające kwotę 2 000 000 euro. Kwota przeliczana jest na walutę polską według średniego kursu euro, który jest ogłaszany przez NBP z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Ustawa wprowadza również stawkę 10 % dla przychodów, które zostały osiągnięte ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości (na własny rachunek).
Zmienia się również wysokość stawki do usług związanych z zakwaterowaniem. Stawka 17% zostaje pomniejszona do 8,5 % lub 12,5% (opodatkowanie jak najem). Wysokość stawki będzie uzależniona od wysokości osiąganych przychodów.
Od 01.01.2021 małżonkowie wykonujący tą samą działalność bedą mogli wybrać jako formę opodatkowania kartę podatkową.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 08.12.2020