Wniosek o niezaleganie ZUS

Strona internetowa biznes.gov.pl umożliwia przedsiębiorcy złożenie wniosku o bezpłatne wydanie dokumentu wskazującego na niezaleganie ze składkami ZUS. Jest to bardzo przydatna funkcja szczególnie w sytuacjach, gdy przedsiębiorca będzie potrzebował takiego dokumentu ubiegając się np. o kredyt lub chcąc uczestniczyć w publicznych przetargach. 

Jak złożyć wniosek o niezaleganie ZUS?

Poniżej w kilku krokach przedstawiamy jak złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS.

  1. Chcąc uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w składkach ZUS z pomocą portalu biznes.gov.pl należy przygotować w serwisie elektroniczny wniosek i przesłać go do ZUS.
  2. Do zalogowania potrzebny będzie e-dowód lub Profil Zaufany.
  3. Zalogowanie do serwisu spowoduje automatyczne przekierowanie do PUE ZUS (Platformy Usług Elektronicznych ZUS). W przypadku nowych użytkowników konieczne będzie uzupełnienia formularza rejestracji.
  4. Następnie przedsiębiorca zostanie skierowany do wniosku. Dokument może złożyć płatnik składek bądź pełnomocnik. W zależności od pełnionej roli wyświetlą się odpowiednie okna, które należy uzupełnić.
  5. Po sprawdzeniu wszystkich danych wniosek można przesłać do ZUS. Aby został on złożony konieczne będzie przeprowadzenia autoryzacji poprzez wprowadzenie podpisu z użyciem Profilu Zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  6. Następnie w serwisie przedsiębiorca będzie mógł na bieżąco weryfikować dokumenty. Prawidłowo złożony wniosek można wydrukować razem z UPP (Urzędowym Poświadczeniem Przedłożenia). Wydane zaświadczenie bądź decyzja odmowna będą widoczne w serwisie. 

Jakie są korzyści?

Przedsiębiorca, który złoży wniosek o niezaleganie ZUS i otrzyma stosowne oświadczenie potwierdzające będzie mógł potwierdzić regulowania na bieżąco zobowiązań. Dzięki tamu taka osoba prawdopodobnie stanie się bardziej wiarygodna np. dla banku podczas składania dyspozycji kredytowej oraz dla uczestników przetargów publicznych. Czas oczekiwania na zaświadczenie jest krótki, gdyż wynosi zaledwie do 7 dni. 

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 20.11.2019

Wniosek o niezaleganie ZUS