Raj podatkowy co to? – definicja, przykłady, optymalizacja podatkowa
Przedsiębiorcy szukają sposobów na optymalizację kosztów, w tym redukcję obciążeń podatkowych. Najbardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem są tzw. raje podatkowe. Czy przedsiębiorca może zoptymalizować koszty korzystając z raju podatkowego? Poniżej wyjaśniamy czym jest raj podatkowy? Jakie kraje są rajem podatkowym? Szczegóły w artykule.
Raj podatkowy co to?
Określeniem raj podatkowy (ang. Tax Haven) nazywa się kraj, w którym podatki dochodowe nie są pobierane bądź występują w bardzo niskich, symbolicznych wartościach. Często również warunki założenia działalności gospodarczej są nieskomplikowane i towarzyszą temu niskie koszty. Kraje nazywane rajami podatkowymi stosują łagodne przepisy podatkowe dla zagranicznym przedsiębiorców i wnoszonego przez nich kapitału. Stosowane przez nich prawo podatkowe jest atrakcyjne dla zagranicznych firm. Raje podatkowe pozwalają zoptymalizować obciążenia podatkowe. Przedsiębiorca nie może uchylić się od opodatkowania jednak może unikać zapłaty podatku na mocy dozwolonych prawie środków.
Raj podatkowy często nazywany jest także azylem podatkowym bądź oazą.
Jakie kraje są uznawane za raj podatkowy?
Najbardziej znanymi rajami podatkowymi są kraj, które są położone na wyspach. Przykładem rajów podatkowych są chociażby: Malediwy, Bahamy, Kajmany, Seszele, Monako czy Andora.
Rajem podatkowym najczęściej są kraje które są stroną umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zawarta umowa posiada korzystne warunki, stosowane są również umiarkowane stawki podatkowe. Inna grupa rajów podatkowych to kraje stosujące podatek dochodowy z korzystnymi zwolnieniami oraz ulgami dla danych form działalności. Rajem podatkowym nazywane są również państwa, które mają minimalne wymogi odnośnie rachunkowości i sprawozdawczości. Często w tych krajach podatek dochodowy nie jest pobierany.
Optymalizacja podatkowa a ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy
Optymalizacja podatkowa najczęściej polega na uruchomieniu na terenie raju podatkowego spółki, której zadaniem jest świadczenie usług doradczych na rzecz przedsiębiorstwa i pobierania za nie wysokiego wynagrodzenia. Wówczas spółka, która jest na czele hierarchii (tzw. spółka matka) osiąga bardzo wysokie koszty podatkowe, które umożliwiają jej zaoszczędzić na podatku.
Nieograniczony obowiązek podatkowy wystąpi, gdy całość dochodów (niezależnie od źródła ich pochodzenia) jest opodatkowana w Polsce i dotyczy jej mieszkańców przebywających w kraju co najmniej 183 dni w roku oraz posiadających w Polsce tzw. ośrodek interesów życiowych. W przypadku osiągania dochodów w kraju za granicą, z podatkowego punktu widzenia istotna jest informacja czy Polska zawarła z tym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Gdy taka umowa występuje wówczas przedsiębiorca rozlicza podatki w jednym z tych krajów. Jeżeli umowy nie ma, przedsiębiorca musi wykazać dochody w Polsce i je opodatkować.
Ograniczony obowiązek podatkowy ściśle wiąże się pojęciem podatku u źródła. W tym przypadku niektóre usługi, chociaż są świadczone przez podmiot zagraniczny mogą być opodatkowane w Polsce.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 01.06.2022