Leasing samochodu – podstawowe informacje

Większość przedsiębiorców prowadzących swoje firmy potrzebuje środka transportu, którym w krótkim czasie będzie mogła przedostać się w różne części miasta czy nawet kraju, ale nie każdego z tych przedsiębiorców stać na kupno samochodu za gotówkę. Taka forma niekiedy może być mniej opłacalna. I tutaj pojawia się leasing samochodu, czyli forma nabycia auta najczęściej wybierana przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Leasing samochodu – na czym polega?

Leasing to forma, która łączy w sobie dwa elementy – dzierżawy i kredytu. Osoba posiadająca samochód z takiej formy nabycia musi wiedzieć, że nie jest właścicielem takiego pojazdu. Jest on jej tylko użyczony na określony czas. Oczywiście po zakończeniu umowy leasingu samochodu można wykupić auto a kwota będzie na pewno dużo niższa niż jego realna wartość rynkowa.

Leasing samochodu – operacyjny czy finansowy?

Po tym jak przedsiębiorca zdecyduje się na wzięcie auta w leasing musi zastanowić się czy ma być to leasing operacyjny czy finansowy. Czym się różnią te dwie formy leasingu?

W przypadku tego pierwszego, podatek VAT nalicza się stopniowo, rzecz jasna z uwzględnieniem każdej raty, natomiast przy leasingu finansowym całość podatku płaci się odrazu wraz z pierwszą ratą leasingową. Dla większości osób prowadzących firmę korzystniejszy będzie leasing operacyjny ponieważ umożliwi on wrzucenie w koszty prawie wszystkich wydatków związanych z samochodem takich jak:

  • rata leasingowa,
  • opłata początkowa (inaczej czynsz inicjalny),
  • wszystkie wydatki na paliwo,
  • przegląd samochodu,
  • kupno wyposażenia do samochodu.

Zatem dla kogo leasing finansowy będzie lepszą formą leasingu?

Na pewno dla każdego przedsiębiorcy, który:

  • chce odliczyć całość podatku od razu,
  • chce być właścicielem przedmiotu leasingu od początku trwania umowy,
  • oczekuje krótszego, niż 40 % okresu amortyzacji czasu trwania umowy,
  • wybiera auto do leasingu z innym VAT-em niż 23% (np. samochód używany kupiony na fakturę VAT).

Czy leasing samochodu jest możliwy dla nowych firm?

Nowe firmy mogą otrzymać leasing już pierwszego dnia ale prawdopodobnie będzie się to wiązało z wyższą opłatą wstępną. Procedura dla młodych przedsiębiorców jest dość prosta, wystarczą dokumenty rejestrowe – NIP, REGON i KRS, wniosek leasingowy i dowód osobisty. Jeżeli nowa firma zdecyduje się na leasing samochodu używanego będzie potrzebna jest ocena rzeczoznawcy.

Leasing samochodu – plusy i minusy

Jak każdy rodzaj finansowania leasing ma swoje zalety i wady. Do zalet na pewno należy zaliczyć możliwość obniżenia podatku, możliwość ustalenia wysokości rat, to, że nie wpływa na zmniejszenie zdolności finansowej oraz brak skomplikowanych zabezpieczeń. Do wad można zaliczyć m.in. to, że użytkowany przedmiot nie jest własnością firmy, finansuje się wyłącznie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oraz panują sztywne zasady określające okres trwania umowy.

Leasing samochodu – czy warto?

Na pewno leasing jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców potrzebujących samochodu a nie posiadających wystarczających środków na kupno samochodu za gotówkę.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 28.05.2020

leasing samochodu