E-paragon – czym jest? Jakie korzyści?

Co to jest e-paragon?

E-paragon to alternatywna dla tradycyjnej formy paragonu papierowego. Spotykanym zamiennym pojęciem dla e-paragonu jest paragon online. Jak wygląda to w praktyce? Podczas przeprowadzania transakcji klient otrzymuje od sprzedawcy paragon elektronicznie zamiast wydruku z kasy. Aby do tego doszło konieczne jest pobranie przez klienta na smartfon aplikacji (np. MF) łączącej się z centrum dystrybucji paragonów przez tzw. HUB paragonowy. 

program do faktur 2023

Klient pobiera wygenerowany identyfikator, pokazuje go sprzedawcy, a ten skanuje ekran czytnikiem. Następnie kasa rejestrująca przesyła paragon do centrum dystrybucji paragonów. Kontrahent transakcji może w kilka chwil pobrać wygenerowany e-paragon.

MF przewiduje, że aplikacja e-paragony zostanie uruchomiona na wrzesień 2023 roku. Zakłada się również, że użytkownik aplikacji będzie miał do 30 dni na odbiór e-paragonu. Jeżeli przeprowadzana będzie inna transakcja z generowaniem paragonu wówczas dane kroki trzeba będzie powtórzyć. 

UWAGA!

Zgodnie z założeniami MF klient nie podaje żadnych danych w celu pobrania identyfikatora. Pobranie paragonu ma być całkowicie anonimowe. Paragony elektroniczne mają być nowoczesną i bezpieczną formą dokumentowani transakcji i zgodnie z deklaracjami MF nie będą polegały kontroli przez ministerstwo.

Jakie są korzyści z posiadania e-paragonów?

Paragon elektroniczny to pełnoprawny dowód zakupu honorowany przez sprzedawcę. Dzięki elektronicznej formie przedsiębiorca nie będzie musiał nosić ze sobą wydruków w celu zwrotu towaru bądź zgłoszenia reklamacji. Celem wprowadzenia ulepszenia jest wyeliminowanie przechowywania dokumentacji w formie papierowej. Wpływa to również na ograniczenie ryzyka zgubienia paragonu. Dokument jest bezpiecznie przechowywany w tzw. chmurze, ponad to można go szybko pobrać (po zalogowaniu się do aplikacji) gdy zajdzie taka potrzeba.

E-paragon to również skrócenie czasu obsługi kontrahenta. Eliminowane są czynności wydruku i wydania dokumentu klientowi, co zwiększa bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia przed wirusami (np. COVID-19). To również zadbanie o środowisko naturalne poprzez eliminację zbędnego papieru. E-paragon pozwoli dodatkowo na bieżąco sprawdzać zawarte transakcje i kontrolować wydatki. Ten niematerialny odpowiednik tradycyjnego paragonu przyniesie wiele zalet zarówno dla sprzedawcy jak i konsumenta.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 22.12.2022

paragon online