Zmiany w VAT w 2018 roku

Rok 2018 ma przynieść rewolucję w podatku VAT. Co dokładnie się zmieni? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej metodę podzielonej płatności, tzw. split payment, która ma na celu uszczelnienie systemu VAT.

Split payment – na czym dokładnie polega?

Zapłatę za fakturę kupujący będzie przelewał na dwa konta. Na zwykłe będzie wpływać kwota netto, a na specjalne wartość podatku od towarów i usług. Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT będą własnością sprzedawcy, ale dostęp do nich będzie ograniczony. Podatnik będzie mógł nimi zapłacić za zobowiązania względem fiskusa oraz za należności z tytułu VAT swojemu dostawcy (czyli na inny rachunek VAT).

Kogo i od kiedy będą obowiązywać zmiany?

To od nabywcy ma zależeć czy podzieli płatność na dwa konta. Split payment będzie można zastosować do regulowania całości lub tylko części zobowiązań. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 kwietnia 2018 roku. Początkowo zmiany mają być dobrowolne. Niewykluczone, że z czasem staną się obowiązkowe, ale na to musi zgodzić się Komisja Europejska.

Kto poniesie koszty wprowadzonych zmian?

W celu realizacji zmian każdy VATowiec (niezależnie czy będzie chciał korzystać z metody podzielonej płatności czy nie) ma dostać dodatkowy rachunek bankowy, który będzie dedykowany specjalnie podatkowi od towarów i usług. Kto zapłaci za założenie i prowadzenie takiego rachunku? Przyjęto, że nie będzie to generowało dodatkowych kosztów dla przedsiębiorcy. Jednak wysoce prawdopodobne, że koszty te zostaną scedowane na klientów w innych opłatach bankowych.

A co z opłatami za przelewy? Teraz będą przecież dwa przelewy zamiast jednego, więc też dwie opłaty zamiast jednej. Będą one pobierane od płatnika faktury podwójnie. Opłata za przelew na rachunek VAT nie będzie mogła być jednak wyższa niż opłata za zwykły przelew. Ale czy to wystarczy, żeby nie odstraszyć płatników od split payment? Zachętą ma być możliwość oprocentowania konta, na którym będą gromadzone  środki z podatku VAT. Jednakże będzie to regulowała umowa między bankiem a przedsiębiorcą.

Zachęty do korzystanie ze split payment

Zmiany mają pomóc przede wszystkim Urzędowi Skarbowemu w wyłapywaniu nieprawidłowości, ale zyskać mogą także przedsiębiorcy. Rachunek VAT ma ułatwić rozliczanie z fiskusem oraz przyspieszyć zwrot nadwyżki podatku do 25 dni. Może również zmniejszyć ilość kontroli skarbowych.

Środki z rachunku VAT na zwykły rachunek rozliczeniowy podatnika mają być przelewane do 60 dni. Jednakże przedsiębiorca będzie musiał złożyć stosowny wniosek, który naczelnik urzędu może zaakceptować lub odrzucić.