Różnica 1 gr na fakturze
Skąd się bierze różnica 1 gr na fakturze?
O zasadach zaokrąglania kwot na fakturze VAT można przeczytać w § 9 ust. 6 rozporządzenia w sprawie faktur. Zgodnie z treścią tego paragrafu kwoty na fakturze zawsze zaokrągla się do pełnych groszy, końcówki równe 0,5 grosza lub wyższe zaokrągla się w górę a te niższe w dół. Zatem w jakich sytuacjach może pojawić się różnica 1 gr na fakturze albo nawet większa różnica?
Problem najczęściej dotyczy faktur z dużą ilością pozycji i dużą ilością jednostkową. Wówczas może okazać się, że suma VAT z poszczególnych pozycji może nie zgadzać się z VAT liczonym od całkowitej kwoty netto. Popatrzmy na przykład:
Jak widzimy przy sumie poszczególnych VAT z każdej pozycji osobno pojawia się różnica 1 gr na fakturze w porównaniu do wyliczenia vat z całkowitej kwoty netto.
Jakie skutki prawne spowoduje powstała różnica na fakturze?
Prawo przewidziało takie sytuacje. Zawiera je przepis § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie faktur. Zgodnie z tym przepisem na fakturze obowiązkowo musi pojawić się kwota podatku liczona od sumy wartości netto, czyli w powyższym przykładzie kwota VAT od kwoty netto 40,11 zł a nie suma poszczególnych VAT z każdej pozycji osobno.
Jeżeli kwota VAT liczona od całkowitej kwoty netto jest prawidłowa to występowanie różnicy 1gr na fakturze (lub wyższej różnicy) związanej z podsumowaniem poszczególnych pozycji nie skutkuje wadliwością faktury.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 22.01.2020