Czynny podatnik VAT a zwolniony z VAT
Wyróżnia się dwie główne grupy podatników VAT, czyli czynny podatnik VAT tzw. VAT-owiec i zwolniony. Ostatnią grupę można podzielić w zależności od charakteru zwolnienia, tak więc jeżeli podatnik jest zwolniony:
- podmiotowo – ma możliwość wyboru i może skorzystać ze zwolnienia z VAT bądź zarejestrować się do opłacania VAT,
- przedmiotowo – nie ma wyboru i musi korzystać ze zwolnienia. Nie spoczywa więc na nim obowiązek rozliczania się z podatku VAT.
Przedsiębiorca, który musi rozliczać się z VAT( jest czynnym podatnikiem VAT), zgłasza swoją działalność do rozliczania się z VAT i odprowadza do Urzędu Skarbowego kwotę podatku będącą różnicą pomiędzy VAT-em należnym i VAT-em naliczonym.
Zwolnienie przedmiotowe zgodnie z art. 43 ust 1. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obejmuje m.in. następującą grupę podatników świadczących usługi:
- medyczne, profilaktyczne, poprawiające zdrowie, transportu sanitarnego, czyli np. lekarze, dentyści, położne, pielęgniarki,
- powszechne pocztowe,
- w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach,
- których przedmiotem są instrumenty finansowe,
- zakwaterowania np. w bursach, internacie,
- w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych
- dostawy złota do NBP.
Wymienieni przedsiębiorcy ze względu na prowadzoną działalność są zwolnieni z VAT. Tym samym za zakup potrzebnych w ramach prowadzonej działalność towarów nie ma możliwości odliczenia VAT. Również podatek ten nie jest doliczany podczas sprzedaży własnych towarów i świadczenia usług.
Zwolnienie podmiotowe obejmuje grupę przedsiębiorców, którzy nie muszą rozliczać się z VAT i nie muszą korzystać ze zwolnienia. Dopuszczona została więc możliwość wyboru korzystnego rozwiązania.