Ryczałt 2022 stawki
Wprowadzenie przepisów Polskiego Ładu skutkuje nowelizacją m.in. stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy już korzystają z ryczałtu bądź od 2022 planują zmianę obecnej formy opodatkowania na ryczałt. Jakie stawki ryczału będą obowiązywać od 2022 roku? Co się zmieni? Ryczałt 2022 stawki – więcej w artykule.
Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej
Polski Ład wprowadza zmiany również w sposobie naliczania składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obowiązują trzy podstawy wymiaru składek:
- 60% przeciętnego wynagrodzenia – dla przychodów rocznych do 60 000 zł
- 100% przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku rocznych przychodów do 300 000 zł
- 180% przeciętnego wynagrodzenia – dotyczy przychodów rocznych przekraczających 300 000 zł.
Przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że od 2022 roku nie będzie mógł odliczyć odprowadzanej składki zdrowotnej od podatku.
Co się zmienia? Niższe stawki ryczałtu – dla jakich branż? Definicja wolnego zawodu
Zmiany w przypadku ryczałtu są widoczne także dla niektórych branż. Spadki stawki będą dotyczyć chociażby:
- informatyków, programistów oraz pozostałych zawodów z branży IT np. związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania czy wydawaniem pakietów oprogramowania systemowego – obniżenie z 15% do 12%
- usług inżynieryjnych, architektonicznych, projektowania, badań oraz analiz technicznych – zmiana do 14%
- lekarzy, stomatologów, dentystów, pielęgniarek i położnych – spadek stawki do 14%
- działalności gastronomicznej (z wyjątkiem sprzedaży napojów, których zawartość alkoholu przekracza 1,5%), usług w zakresie handlu czy produkcji zwierzęcej – 3%
Szczegółowy wykaz stawek dostępny jest w art. 12 Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Polski Ład to również zmiana definicji wolnego zawodu. Od roku 2022 definicja wolnego zawodu nie obejmuje już grupy: lekarzy, techników dentystycznych, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarek, położnych, felczerów, fizjoterapeutów, psychologów, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych czy nauczycieli udzielających lekcji na godziny.
Wolny zawód w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez:
- tłumaczy,
- adwokatów,
- notariuszy,
- radców prawnych,
- biegłych rewidentów,
- księgowych,
- agentów ubezpieczeniowych,
- agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
- brokerów reasekuracyjnych,
- brokerów ubezpieczeniowych,
- doradców podatkowych,
- doradców restrukturyzacyjnych,
- maklerów papierów wartościowych,
- doradców inwestycyjnych,
- agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2022 – co się nie zmieni?
Wśród przepisów które nie ulegną zmianie w kwestii ryczałtu jest chociażby grupa podatników, którzy nie będą mogli skorzystać z opodatkowania osiąganych przychodów ryczałtem czy limit przychodów, które są ograniczeniem do skorzystania z tej formy opodatkowania (2 000 000 euro, czyli po przeliczeniu 9 188 200 zł).
Bez zmian pozostaje również termin na zmianę formy opodatkowania – nadal jest to do 20. dnia miesiąca, który następuje po tym, w którym został osiągnięty pierwszy w roku podatkowym przychód. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy w roku 2021 korzystali z innej formy opodatkowania niż ryczałt i osiągną przychód w styczniu 2022, będą mogli zmienić sposób rozliczeń na ryczałt do 20.02.2022 roku.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 04.01.2022