Podatek cukrowy
Podatek cukrowy to nowa opłata, z którą spotkają się przedsiębiorcy od 01.01.2021 roku. Wprowadzenie tego podatku jest odpowiedzią na przyzwyczajenia żywieniowe społeczeństwa. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy otyłości czy nadwagi spowodowane spożywaniem niezdrowej żywności. Kto zapłaci podatek od cukru? Jakie będą opłaty? Szczegóły w artykule.
Podatek cukrowy od 01.01.2021 roku – czym jest? Regulacja prawna
Pojęcie podatku cukrowego zostało uregulowane w Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jest to rodzaj podatku akcyzowego, który będzie nałożony na napoje, w których składzie jest substancja słodząca lub cukier. Podatek cukrowy zacznie obowiązywać w Polsce od 01.01.2021 roku.
Kto zapłaci podatek od cukru?
Podatek cukrowy obejmie osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nowa opłata dotyczyć będzie przedsiębiorców, którzy sprzedają produkty zawierające cukier, substancje słodzące czy napoje z dodatkiem substancji aktywnej. W gronie produktów objętym podatkiem są np. energetyki czy alkohol (sprzedawany w opakowania o objętości do 300 ml, czyli tzw. „małpki”).
Ile wyniesie podatek cukrowy?
Mówiąc o podatku od cukru jako opłacie należy wyróżnić jej dwie części. Pierwsza to opłata stała wynosząca 50 gr na litr napoju, który ma w swoim składzie cukier lub substancję słodzącą. Druga opłata jest zmienna. Przedsiębiorca zapłaci dodatkowe:
- 10 gr więcej, w przypadku gdy w sprzedawanym produkcie znajdzie się kofeina bądź tauryna oraz
- 5 gr więcej za każdy nadmiarowy gram cukru w sprzedawanym produkcie (gdy zawartość cukru na 100 ml produktu przekracza 5 gram).
W przypadku alkoholi, które są sprzedawane w opakowania o objętości do 300 ml opłata ma wynieść 25 zł za każdy pełny litr 100% alkoholu w tych opakowaniach.
Czy można nie płacić podatku cukrowego?
Podatek cukrowy jak każdą inną opłatę o charakterze podatku należy uiszczać do Urzędu Skarbowego. Jeżeli przedsiębiorca nie zapłaci podatku od cukru, wówczas może liczyć się z karą, czyli dodatkową opłatą sankcyjną, której wysokości określi naczelnik US.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 10.12.2020