Faktura OSS (One Stop Shop)

Faktura OSS to dokument, który ważny jest dla przedsiębiorców dokonujących transakcji z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej. Eksportując towary za granicę bądź świadcząc usługi elektroniczne warto bliżej poznać to zagadnienie. Czym jest faktura OSS? Kogo dotyczy? Kiedy warto z niej skorzystać? Więcej w artykule.

program do faktur 2023

Co to jest faktura OSS?

OSS, czyli One Stop Shop to procedura, która zastępuję obowiązujący od 2015 roku MOSS (Mini One Stop Shop). Przedsiębiorca, który świadczył usługi elektroniczne dla kontrahentów z krajów UE o wartości przekraczającej 42 000 zł czyli 10 000 euro, musiał zarejestrować się do VAT w państwie, w którym obowiązujący limit został przekroczony. Aby uniknąć obowiązku rejestracji i rozliczania podatku za granicą powstał MOSS, który pozwolił wszystkie formalności przeprowadzić w Polsce. Z dniem 1.07.2021 OSS zastapił MOSS. Od tej pory również towary zostały objęte wspomnianą możliwością rejestracji i rozliczenia podatku VAT z uwzględnieniem limitu.

Dla kogo OSS?

Z OSS można skorzystać tylko wtedy gdy zachodzi transakcja B2C. Kontrahentem nie może być więc przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarcza i rozliczający WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów). W takiej sytuacji, gdy warunek zostanie spełniony, transakcja może zostać uznana za WSTO, czyli wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość i rozliczona w Polsce.

Należy podkreślić, że OSS jest fakultatywnym i jednocześnie uproszczonym sposobem rozliczenia podatku VAT. Przedsiębiorca może z niego skorzystać po przekroczeniu limitu kwoty 10 000 euro oraz gdy dokonuje transakcji zagranicznych. W przypadku sprzedaży krajowej, czy poniżej wartości 42 000 zł nie ma potrzeby rejestracji do OSS.

Przedsiębiorcy zobowiązani są do ewidencji sprzedaży, która pozwoli ustalić łączną wartość WSTO. Wówczas bez problemu są one w stanie określić, kiedy limit 42 000 zł został przekroczony i podjąć właściwe kroki do rozliczenia podatku VAT.

Jak przystąpić do OSS?

Aby móc skorzystać z rozliczenia podatku VAT w oparciu o OSS należy złożyć odpowiedni wniosek o rejestrację do VAT OSS poprzez formularz VIU-R do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Przedsiębiorca który chce się rozliczyć poprzez OSS musi złożyć dokument do 10 dnia miesiąca, który następuje po tym, w którym dokonał dostawy oraz przekroczył obowiązujący limit. Rozliczanie podatku za granicą (poprzez deklarację VIU-D i wykazanie transakcji w euro) nie zwalnia w żaden sposób przedsiębiorcy z konieczności rozliczenia podatku VAT w Polsce, jak i również wysyłania plików JPK_V7. Raportując sprzedaż w plikach JPK należy pamietać o właściwym zastosowaniu oznaczenia. Od 01.07.2021 do 31.12.2021 stosować należy kod „EE” zarówno dla świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (EE) jak i WSTO (wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość). Od 01.01.2022 kod ten przestanie obowiązywać i zostanie zastąpiony kodem „WSTO EE”.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 25.10.2021

faktura oss