Due diligence – czym jest? jaki zakres badania?

Co to jest due diligence?

Due diligence (tłumaczone w języku polski jako należyta staranność) to proces analizy przedsiębiorstwa, oceny jego aktualnej sytuacji np. finansowej, określenia istniejącego i potencjalnego ryzyka związanego z możliwą transakcją kapitałową, którą planuje dokonać inwestor. Szczegółowy zakres due diligence zależny jest m.in. od wielkości przedsiębiorstwa oraz jego struktury.  Analizę due diligance przeprowadzają na zlecenie inwestora wykwalifikowane do tego podmioty takie jak np. biegły rewident, rzeczoznawca, prawnik, doradca podatkowy. Badana jest dotychczasowa dokumentacja danego przedsiębiorstwa.

program do faktur 2023

Analiza due diligance pozwala sprawdzić opłacalność transakcji jeszcze przed ulokowaniem środków. Ocenie podlegać może kondycja finansowa, prawna, podatkowa czy handlowa firmy. Przedsiębiorstwo sprawdzane jest w całości od A do Z bądź w danym obszarze. Zakres badania zależny jest od decyzji inwestora i możliwości wglądu w dokumentację. Dużą zaletą przeprowadzonej analizy jest poznanie korzyści i możliwych zagrożeń wynikających z planowanej inwestycji.

Due diligence inwestor może zlecić w przypadku, gdy planuje przejęcie danej firmy, ale również w sytuacji, gdy chce nabyć cześć udziałów, zbadać rynek przed wejściem na giełdę czy rozważa połączenie spółek. Efektem badania jest przygotowaniem raportu, który pozwala podjąć bardziej racjonalną decyzję biznesową.

Jaki jest zakres badania due diligence?

Zakres badania due diligance jak została to już wspomniane zależny jest od różnych czynników. Badaniu może podlegać chociażby sytuacja:

  • finansowa – badanie sprawozdania finansowego: bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, informacji dodatkowej i zmian w kapitałach,
  • prawna – historia i status firmy, prawa własności, zawarte umowy, postępowania karne, sądowe,
  • techniczna – analiza stopnia innowacyjności,
  • organizacyjna – badanie wewnętrznych struktur, zasobów ludzkich,
  • podatkowa – analiza zdolności i stanu regulowania bieżących zobowiązań podatkowych, przeprowadzonych kontroli.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 15.03.2023

due diligence