Co to jest koszt?
Koszt to pojęcie, które często kojarzone jest z wydatkiem środków pieniężnych. Pomimo, że koszt zawsze wiąże się z wydatkiem, to wydatek nie zawsze będzie kosztem. Co to jest koszt? Jakie są jego rodzaje? Więcej w artykule.
Co to jest koszt?
Definicja kosztu według Ustawy o Rachunkowości to: „uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli”.
Koszt jest pojęciem ekonomicznym, którego nie należy mylić z wydatkiem. Wydatek bowiem jest ściśle związany z rachunkiem przepływów pieniężnych (tzw. cash flow) i oznacza rozchód środków pieniężnych z kasy lub z rachunku bankowego. Często powodem tego rozchodu jest bieżące regulowanie zaległości, a więc różnego rodzaju zobowiązań przedsiębiorstwa. Za wydatek, który nie jest kosztem uznaje się np. spłaty rat kapitałowych pożyczek. W przypadku odsetek od tych pożyczek, ich kwota będzie kosztem znanym jako koszt finansowy.
Jak dzielony jest koszt?
Pojęcie kosztu można spotkać w odniesieniu do różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa mogą to być koszty, który są dzielone np. na koszty:
- według rodzajów działalności przedsiębiorstwa: koszty działalności operacyjnej czy finansowej,
- rodzajowe taki jak: amortyzacja, podatki i opłaty, usługi obce, wynagrodzenia, zużycie materiałów i energii, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, pozostałe koszty,
- według miejsca ich powstania: wydziałów podstawowych i pomocniczych, zarządu, zakupu, sprzedaży,
- bezpośrednio i pośrednie,
- stałe (niezmienne od rozmiarów produkcji) i zmienne (zmieniają się wraz ze wzrostem produkcji),
- kontrolowane i niekontrolowane,
- decyzyjne (istotne) i niedecyzyjne (nieistotne).
Dwa układy kosztów
W gospodarce funkcjonują dwa układy strukturalne kosztów przedsiębiorstwa. Jest nimi układ rodzajowy i układ kalkulacyjny.
Układ rodzajowy jest najcześciej stosowany w przedsiębiorstwach. Jest to prosty układ, który pozwala pozyskać informacje o strukturze kosztów. W układzie tym wyróżnia się wspomniane już grupy kosztów takie jak:
- amortyzacja,
- zużycie materiałów i energii,
- usługi obce,
- podatki i opłaty,
- wynagrodzenia,
- ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia,
- pozostałe koszty (rodzajowe)
Drugi z układów, czyli układ kalkulacyjny służy jednostce wyznaczeniu celów prognostycznych i planistycznych. W tym układzie koszty dzielone są na koszty:
- produkcji podstawowej,
- produkcji pomocniczej,
- wydziałowe,
- ogólnego zarządu,
- sprzedaży.
Istotą tego układu jest to, że po uwagę brane jest miejsce powstania kosztów, co pozwala dokładnie je przeanalizować i podjąć decyzje na przyszłość.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 12.05.2020