Nowa Polska Klasyfikacja Działalności
Z dniem 1 stycznia 2025 roku weszła w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności. Nowa PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Wprowadzenie nowelizacji jest odpowiedzią na aktualne realia, rodzaje działalności, które pojawiły się w ostatnich latach w gospodarce głównie te związane z gospodarką cyfrową. Doprecyzowaniu uległy również opisy znanych branż. Co się zmienia dla przedsiębiorców? Odpowiedzi poniżej.
Dla kogo nowa PKD 2025?
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności 2025 jest obowiązkowa zarówna w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy więc zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy rozpoczynający jednoosobową działalność gospodarczą w roku 2025 podczas składania wniosku skorzystają już z nowej klasyfikacji, natomiast ci którzy założyli firmę przed 01.01.2025 r. zobowiązani są w ciągu dwóch lat zaktualizować kody PKD.
UWAGA!
- Zmiana wpisu w CEiDG (niezależnie od wprowadzanej modyfikacji), wznowienie czy zawieszenie działalności wiązać będzie się z koniecznością dostosowania kodów PKD.
- W sytuacji gdy przedsiębiorca wskazał dodatkowe miejsca działalności, wówczas zmiana kodów dotyczyć będzie każdego z tych miejsc.
- Jeżeli przedsiębiorca nie zmieni kodów w ciągu 2 lat, wówczas nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie kodów w oparciu o tzw. „klucze przejścia (powiązań)”.
Jak wygląda nowa PKD 2025?
Podobnie jak PKD 2007 nowa wersja klasyfikacji charakteryzuje się pięciostopniową strukturą podzieloną na:
- sekcje – wyróżniono 22 (poprzednio 21),
- działy – 87 grupowań (poprzednio 88),
- grupy – 287 grup (w PKD 2027 były 272 grupy),
- klasy – 651 klas (poprzednio 615),
- i podklasy – obecnie 727 podklas (uprzednio 645).
Nowa struktura to nie tylko nowe grupowania i symbole, ale i również podział bądź połączeniu dotychczasowych pozycji, czy zmiana grupowania. Niektóre podklasy przesunięto do innych sekcji, działów bądź grup.
Nowe podklasy to np.:
- 32.Z „Pośrednictwo w transporcie pasażerskim”
- 40.Z „Pośrednictwo w zakwaterowaniu”
- 31.Z „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”
- 97.Z „Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej”
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 09.01.2025