Nowa Polska Klasyfikacja Działalności

Z dniem 1 stycznia 2025 roku weszła w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności. Nowa PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Wprowadzenie nowelizacji jest odpowiedzią na aktualne realia, rodzaje działalności, które pojawiły się w ostatnich latach w gospodarce głównie te związane z gospodarką cyfrową. Doprecyzowaniu uległy również opisy znanych branż. Co się zmienia dla przedsiębiorców? Odpowiedzi poniżej.

program do faktur

Dla kogo nowa PKD 2025?

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności 2025 jest obowiązkowa zarówna w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy więc zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy rozpoczynający jednoosobową działalność gospodarczą w roku 2025 podczas składania wniosku skorzystają już z nowej klasyfikacji, natomiast ci którzy założyli firmę przed 01.01.2025 r. zobowiązani są w ciągu dwóch lat zaktualizować kody PKD.

UWAGA!

  1. Zmiana wpisu w CEiDG (niezależnie od wprowadzanej modyfikacji), wznowienie czy zawieszenie działalności wiązać będzie się z koniecznością dostosowania kodów PKD.
  2. W sytuacji gdy przedsiębiorca wskazał dodatkowe miejsca działalności, wówczas zmiana kodów dotyczyć będzie każdego z tych miejsc.
  3. Jeżeli przedsiębiorca nie zmieni kodów w ciągu 2 lat, wówczas nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie kodów w oparciu o tzw. „klucze przejścia (powiązań)”.

Jak wygląda nowa PKD 2025?

Podobnie jak PKD 2007 nowa wersja klasyfikacji charakteryzuje się pięciostopniową strukturą podzieloną na:

  • sekcje – wyróżniono 22 (poprzednio 21),
  • działy – 87 grupowań (poprzednio 88),
  • grupy – 287 grup (w PKD 2027 były 272 grupy),
  • klasy – 651 klas (poprzednio 615),
  • i podklasy – obecnie 727 podklas (uprzednio 645).

Nowa struktura to nie tylko nowe grupowania i symbole, ale i również podział bądź połączeniu dotychczasowych pozycji, czy zmiana grupowania. Niektóre podklasy przesunięto do innych sekcji, działów bądź grup.

 Nowe podklasy to np.:

  1. 32.Z „Pośrednictwo w transporcie pasażerskim”
  2. 40.Z „Pośrednictwo w zakwaterowaniu”
  3. 31.Z „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”
  4. 97.Z „Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej”

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

Data publikacji: 09.01.2025

Nowa PKD 2025