Ryczałt ewidencjonowany – co to jest, dla kogo i jakie są limity?
Co to jest jest ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych znany jest również jako ryczałt ewidencjonowany. To uproszczona forma opodatkowania, z której przedsiębiorcy często korzystają. Opodatkowaniu podlegają przychody uzyskiwane z wykonywanej działalności gospodarczej. Stawka podatku jest preferencyjną co jest jego dużą zaletą. Jednak ryczałt to forma opodatkowania, z której nie każdy przedsiębiorca może skorzystać.
Dla kogo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Uproszczona forma opodatkowana jaką jest ryczałt ewidencjonowany przeznaczony jest dla:
- osób fizycznych,
- przedsiębiorstw w spadku,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki jawne osób fizycznych.
Ryczałt to forma, z której skorzystają również podatnicy posiadający przychody (poza działalnością gospodarczą) z dzierżawy, najmu bądź umowy o podobnym charakterze.
Kto nie skorzysta z ryczałtu?
Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanych nie jest przewidziane m.in. dla usług:
- pośrednictwa w sprzedaży hurtowej paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych,
- związanych z leśnictwem,
- finansowych, prawnych, rachunkowo-księgowych, doradztwa podatkowego i ubezpieczeniowych,
- fotograficznych specjalistycznych,
- administracji publicznej i obrony narodowej
- związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją.
Pełen wykaz usług wyłączonych znajduje się w załączniku nr 2 do Ustawy o zryczałtowaym podatku dochodowym.
Ryczałt to forma, z której nie skorzystają także osoby zmieniające w danym roku podatkowym działalność z prowadzonej samodzielnie na zarządzaną wspólnie z małżonkiem lub odwrotnie (gdy spółka zarządzana z małżonkiem prowadzona będzie przez jednego małżonka samodzielnie. Dodatkowo w sytuacji przejęcia działalności przed jednego małżonka od drugiego (gdy chociaż jeden z małżonków opłacał przed zmianą podatek dochodowy na zasadach ogólnych).
Ważny limit przy ryczałcie
Aby przedsiębiorca mógł skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania prowadzonej działalności musi spełniać określony Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne limit osiąganych przychodów. Ustawa wyróżnia dwa warunki:
- działalność w poprzednim roku podatkowym była prowadzona wyłącznie samodzielnie, a przychód z niej wyniósł nie więcej niż 250 000 euro bądź w postaci spółki, a suma przychodów wspólników z działalności nie przekroczyła 250 000 euro;
- bez względu na wysokość osiąganych przychodów, jeżeli działalność zostanie rozpoczęta w danym roku podatkowym i przedsiębiorca nie korzysta z karty podatkowej.
Kurs euro przeliczany jest na polski złoty według średniego kursu euro, który został ogłoszony przez NBP na pierwszy dzień roboczy października z roku poprzedniego.
Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!
Data publikacji: 15.01.2020