Kiedy stawka VAT 0%, „NP”, „OO” lub „ZW”?
Przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury w różnych sytuacjach, w zależności od sprzedawanych produktów czy świadczonych usług oraz profilu działalności wystawiają faktury z różnymi stawkami podatku VAT. Najpopularniejszą wsród spotykanych jest oczywiście stawki VAT 23%, następnie 8% i 5%. Niektóre faktury wystawiane są ze stawką VAT 0% bądź z adnotacją „NP”, „OO” lub „ZW”. Poniżej prezentujemy objaśnienie czterech ostatnich.
Kiedy stawka 0%?
Przepisy wyraźnie wskazują sytuacje, w których przedsiębiorca może zastosować do sprzedaży stawkę podatku VAT wynoszącą 0%. Istotne jest aby sprzedawca był czynnym podatnikiem podatku VAT. Stawka 0% nie oznacza zwolnienia z opodatkowania. Sprzedaż, która została dokonana z uwzględnieniem stawki VAT 0% jest sprzedażą opodatkowaną. Pomimo braku podatku należnego, sprzedaż z zerową stawką podatku VAT ujmuje się w deklaracji VAT. Stawkę 0% można zastosować m.in. dla następujących czynności:
- Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (tzw. WDT),
- eksportu towarów,
- usług związanych z transportem morskim i lotniczym.
Kiedy adnotacja „NP”?
Przedsiębiorca, który umieszcza na fakturze w polu odpowiadającym stawce podatku VAT adnotację „NP” wskazuje jednocześnie, że sprzedaż której dotyczy zapis nie jest opodatkowana w Polsce. Oznaczenie „NP” to skrót od wyrażenia „nie podlega”. Sytuacja będzie miała miejscu np. w przypadku przedsiębiorców, którzy wykonują usługi związane z eksportem dla zagranicznych kontrahentów. Opodatkowanie wystąpi w kraju nabywcy. Adnotacja „NP” umożliwia rozliczenie podatku VAT od dokonanych zakupów, których dotyczy zapis.
Kiedy adnotacja „OO”?
W przypadku sprzedaży z odwrotnym obciążeniem przedsiębiorcy często stosują adnotację „OO”. Zapis o odwrotnym obciążeniu jest możliwy tylko, gdy nabywca sprzedawanego towaru jest czynnym podatnikiem VAT. W przypadku kontrahentów zwolnionych z podatku VAT, bądź nieprowadzących działalności gospodarczej nie można zastosować „OO”. Zapis „OO” oznacza, że nabywca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT.
Przeczytaj więcej o odwrotnym obciążeniu.
Kiedy adnotacja „ZW”?
Faktura VAT „ZW” jest stosowana przez przedsiębiorców, którzy nie należą do grupy czynnych podatników VAT, są zwolnieni podmiotowo z opodatkowania od towarów i usług lub są to czynni podatnicy VAT, którzy świadczą usługi zwolnione z VAT. Faktura VAT „ZW” zastosowana przez przedsiębiorców do sprzedaży towarów lub świadczonych usług nie pozwala na odliczenie podatku VAT od zakupów, które obejmuje „ZW”. Za czynności zwolnione z podatku uznaje się np.:
- dostawę własnych produktów rolnych,
- usługi edukacyjne,
- usługi pomocy społecznej,
- usługi pośrednictwa finansowego, ubezpieczeniowego
- usługi związane ze sportem oraz wychowaniem fizycznym.
Przeczytaj więcej o czynnym podatniku VAT a zwolnionym z VAT.
W naszych programach do faktur użytkownik bez trudu może wybrać z listy rozwijanej właściwą stawkę podatku VAT. Dostępne są wszystkie możliwości.
Poniżej screen z programu do wystawiania faktur Faktura Small Business Handel.