Faktura złom

Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu po 1 listopada 2019?

Faktura sprzedaży złomu jest specyficznym dokumentem wystawianym przez sprzedawcę złomu stwierdzająca jednocześnie dostawę złomu.

Od 01.11.2019 roku wprowadzono mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. Od tego terminu wszelkie transkacje dotyczące zakupu lub sprzedaży złomu dokumentowane są fakturami na zasadach ogólnych.

Do 31.10.2019 roku sprzedaż złomu dokumentowana była fakturą z określeniem „odwrotne obciążenie” (w programie przy dodawaniu pozycji wskazywana była stawkę VAT: „OO”).

Wprowadzenie split payment oznacza konieczność dostosowania się do nowych regulacji. Od 01.11.2019 zakup złomu od sprzedawcy, który jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub innego podmiotu gospodarczego udokumentowanego fakturą z adnotacją “mechanizm podzielonej płatności” oznacza konieczność uregulowania zobowiązania przez nabywcę z zastosowaniem split payment przy płatności.

Handel złomem a VAT. Jak wygląda rozliczenie?

Chcąc uregulować zobowiązanie wynikające z wystawionej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności należy podczas zapłaty przelewem wskazać dwie kwoty, czyli wartość brutto i kwotę VAT. Wówczas bank przeprowadza odpowiednie czynności techniczne, które przekazują kwotę netto na rachunek bankowy sprzedawcy, a kwotę podatku VAT na specjalnie wydzielony rachunek VAT.

Fakturowanie złomu. Jaka kwota płatności dla MPP?

Mechanizm podzielonej płatności dotyczy produktów i towarów, które znalazły się w załączniku nr 15 Ustawy o VAT. Wsród pozycji został wymieniony również złom. Dlatego też sprzedawcy złomu wystawiając fakturę na zasadach ogólnych ze stawką 23% i powyżej kwoty 15 000 zł muszą obligatoryjnie dodać na dokumencie informację “machanizm podzielonej płatności”. Jeżeli zapis nie wystąpi, wówczas przewidziane zostały sankcje w VAT lub kara karno-skarbowa. Ponieżej kwoty 15 000 zł zastosowanie split payment jest dobrowolne.

Split Payment w programie do faktur. Jak wystawić fakturę na sprzedaż złomu?

Nasze programy do faktur Faktura Small Business Standard i Faktura Small Business Pro zostały dostosowane do wprowadzonych zmian prawnych. Przechodząc do wystawiania odpowiedniego dokumentu istnieje możliwość zaznaczenia i odznaczenia opcji “mechanizm podzionej płatności”. Wystarczy zaznaczyć lub odznaczyć odpowiedni checkbox aby na fakturze pojawiła się bądź nie informacja o MPP. Faktura za złom to dokument, który w prosty sposób przygotujesz w naszych programach.

Więcej o MPP przeczytasz tutaj: https://www.mega-tech.com.pl/obowiazkowy-split-payment/

Wypróbuj nasz program do faktur już teraz!

Zacznij korzystać z naszych programów i dołącz do zadowolonych klientów.